Klemen Dolenc
Novemberski petek in sobota sta bila za Enoto za prvo pomoč dva pomembna dneva. Po kar nekaj mesecih priprav, so se končno udeležili tečaja za oskrbo poškodovancev v predbolnišničnem okolju. Zelo intenziven tečaj traja dva dni, praktično skozi ves dan, predpogoj za pristop na tečaj pa je izpolnjen test s katerim kandidati izkažejo visok nivo predhodnega znanja.
Kaj sploh je ITLS? Gre za kratico International Trauma Life Support, ki predstavlja organizacijo katere cilj je preprečevanje oz. zmanjšanje smrtnosti in invalidnosti zaradi poškodb. Organizacija je bila ustanovljena leta 1982 v Alabami v Združenih državah Amerike in deluje pod nadzorom Ameriškega združenja urgentnih zdravnikov (ACEP) in Nacionalne zveze zdravnikov v nujni medicinski pomoči (NAEMSP). Nosilec licence ITLS v Sloveniji je Izobraževalni center Reševalne postaje Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana kjer je strokovni vodja ITLS Slovenija (Chapter Slovenia) mag. Mateja Škufca Sterle, dr.med., spec., koordinator pa Anton Posavec, dipl.zn.
Sam tečaj je sestavljen iz dveh delov in sicer iz teoretičnega dela, kjer so tečajniki pridobili bolj podrobno zanje o oskrbi dihalne poti in prepoznavi in obravnavi šokovnih stanj, poškodbah prsnega koša in trebuha, poškodbah v posebnih okoliščinah, opeklinah, poškodbah glave in hrbtenice in podobno. Drugi del je sestavljen iz praktičnih scenarijev preko katerih pridobljeno znanje preizkusijo še v praksi. Sam tečaj je voden izjemno strokovno in pod budnim nadzorom inštruktorjev, ki spadajo v sam kvalitetni in strokovni vrh ne samo v Sloveniji, ampak si upamo trditi, da tudi v regiji.
Gre za izrazito timsko delo z enim samim ciljem – doseganje kar se da visokega nivoja oskrbe poškodovancev v predbolnišničnem okolju in s tem izboljšanje prognoze poškodovancev. Ekipa je pokazala izredno pripravljenost za učenje in verjamemo, da je pridobljeno znanje velik korak naprej na njihovi poti nenehnega izobraževanja in usposabljana.
Člani enote za prvo pomoč smo v maju obnovili svoje znanje na obnovitvenem tečaju prve pomoči za certificirane prve posredovalce. Tečaji take vrste naj bi se izvajali enkrat letno in so namenjeni obnovitvi že pridobljenega znanja iz prve pomoči in pregledu morebitnih novosti. Zaradi specifične situacije je v letu 2020 tečaj odpadel oz je bil premaknjen v čas, ko smo z upoštevanjem vseh ti. koronskih ukrepov lahko zagotovili varnost vseh sodelujočih.
Letošnji tečaj je sovpadal z javno objavo novih ERC smernic oživljanja, tako, da smo predelali vse za nas pomembne novosti in priporočila. Program tečaja je bil zamišljen, da zaobjame kar se le da velik spekter nujnih znanj in veščin, ki jih prvi posredovalci potrebujemo na intevencijah najhujšega tipa – torej tistih kjer odločajo minute.
Več si preberite na spletni strani Enote za prvo pomoč.
Mirno idilično sobotno jutro v Preddvoru je prekinil ropot tovornjakov, vozil in tudi helikopterja, ko so se k jezeru odpravljali pripadniki enot v službi zaščite in reševanja. Plave luči, oznake na vozilih in uniforme sodelujočih so naznanjale, da se ob jezeru nekaj dogaja. Tako zasedbo ponavadi pričakujemo samo na kakšni večji nesreči, ampak na srečo je šlo tokrat samo za dobro organiziran dogodek – tekmovanje enot prvih posredovalcev. Dogodek že tretje leto zapored organizira Društvo prvih posredvalcev z namenom promocije in izobraževanja. 17 prijavljenih ekip je čakala točno začrtana krožna pot, na kateri so nas čakali različni realni scenariji in situacije na katere moramo biti pripravljeni. Inštruktorji na vsaki izmed točk so poskrbeli, da je vsak scenarij potekal kar se da realno, doživeto in da je vsaka ekipa za tiste nekaj 10min pozabila na to, da sodeluje na tekmovanju, ampak smo stvari vzeli zelo zares.
Dogodek je združil različne enote in tako smo zopet dokazali da pri reševanju ne poznamo ovir. Na dogodku smo tako z ramo ob rami sodelovali poklicni in prostovoljni gasilci, policisti, zdravstveni in gorski reševalci. Ekipe zatopljene vsak v svoje zadnje priprave pred vsakim scenarijem morda niso opazile dogajanja na parkirišču pred jezerom. Obiskovalci, katere je dogodek zanimal, so si lahko ogledali predstavitev reševalnega vozila iz reševalne postaje Ljubljana, vozila za tehnično reševanje Kranjskih poklicnih gasilcev, vozila za posredovanje ob nesrečah z nevarnimi snovmi prostovoljnih gasilcev iz Stare Loke. Vsak, ki si je želel obnoviti znanje o temeljnih postopkih oživljanja se je lahko prepričal o znanju katerega premorejo inštruktorji Simulacijskega centra iz Ljubljane. Celoten dogodek je bil tako namenjen poudarkom nudenja prve pomoči. Obiskovalci so si lahko od blizu ogledali prikazno vajo, na kateri so sodelovali člani nujne medicinske pomoči, JZ GARS Kranj in policisti PP Kranj.
V poznih popoldanskih urah, po dnevu polnem adrenalina, tkanja prijateljskih vezi in ogromni meri novega znanja se je prireditev zaključila z objavo rezultatov tekmovanja. Za občutek dogajanja si oglejte spodnji video. Ekipa sestavljena iz članov Enote za prvo pomoč GZ Vodice je dosegla tretje mesto. Veliko zanimanje za dogodek in številčen obisk sta dokaz, da je zanimanje za pomoč ljudem v stiski še kako živa ideja in da je vsak doprinos na tej poti učenja več kot dobrodošel. Nikoli namreč ne vemo kdaj bomo tako znanje potrebovali. Na koncu še moje vprašanje tebi? Bi znal/a rešiti človeško življenje?
Za več informacij o Enoti za prvo pomoč GZ Vodice pa na spletni strani: pp.gzvodice.org
Dispečerski center zdravstva Ljubljana in Reševalna postaja Ljubljana sta se, v sklopu Evropskega programa Horizon 2020, prijavila na razpisan projekt H2020 Aware. Del projekta je namenjen tudi razvoju nove mobilne aplikacije, ki bo namenjena prvim posredovalcem. K projektu sta partnerja povabila tudi našo Enoto za prvo pomoč, katera se je povabilu z veseljem odzvala. V kolikor bo projekt sprejet, bodo naši člani Enote aktivno pomagali pri razvoju aplikacije, katera bo v pomoč prvim posredovalcem po celi Evropi.
“Do danes je Horizon 2020 največji program EU za raziskave in inovacije. Z utiranjem poti za velike zamisli iz laboratorija na trg bo prinesel še več prebojev, odkritij in svetovnih novosti. Za obdobje 7 let (od 2014 do 2020) je na voljo približno 80 milijard EUR – poleg zasebnih in nacionalnih naložb, ki jih bodo ta sredstva še pritegnila. Jedro programa Obzorje 2020 so odlična znanost, konkurenčna industrija in reševanje družbenih izzivov. Z usmerjenim financiranjem bo mogoče hitreje pripeljati najboljše zamisli na trg – in jih začeti čim prej uporabljati v naših mestih, bolnišnicah, tovarnah, trgovinah in domovih.”
Več o Horizon 2020 pa si lahko preberete tukaj.
01.10.2019 je bil za našo enoto prav poseben dan. Na ta dan smo namreč uradno začeli z delovanjem enote tudi na področju t.i. “prvih posredovalcev”. Od gasilcev se že dalj časa pričakuje, da bomo vešči tudi znanja in nudenja prve pomoči. Navsezadnje je to del našega temeljnega usposabljanja in vseh nadaljnjih specialnosti in izobraževanj. A vendar so gasilci bolničarji namenjeni temu, da v prvi vrsti pomagajo ponesrečencem na intervencijah in obvladajo morebitne nenadno obolele ali poškodovane gasilce.
Gasilci v Gasilski zvezi Vodice smo se odločili stopiti korak dlje. S svojim znanjem, katerega smo v zadnjih letih okrepili z izvedbo dveh tečajev za certificirane prve posredovalce oz. gasilce bolničarje, lahko krajanom nudimo pomoč ob življenjsko ogrožajočih stanjih, kot so srčni zastoj, krvavitve, zastrupitve, težje poškodbe, pri možganskih kapeh in podobno. Torej pri stanjih, ki zahtevajo takojšnje ukrepanje in ne dopuščajo čakanja. Aktivacija prvih posredovalcev sočasno z ekipo nujne medicinske pomoči (NMP) je smiselna na območju, kjer so dostopni časi ekipe NMP daljši od 10 minut. V to območje spada tudi občina Vodice.
Splošna ocena je, da za vsak kilometer vožnje na kraj intervencije potrebujemo približno eno minuto. V primeru Kosez je to predvidoma 25 minut, za Skaručno in Zapoge 20 minut. Preživetje bolnika, ki je doživel srčni zastoj, je odvisno od hitrega in učinkovitega ukrepanja očividcev ter v nadaljevanju prvih posredovalcev, ki se v tistem trenutku nahajajo v bližini. Dokazano je, da se možnost preživetja bolnika s srčnim zastojem vsako minuto zmanjša za okoli 10 %. Torej, po 10 minutah brez pomoči, so možnosti preživetja takega bolnika manjše kot 2 %.
Po nekaj letih priprav, aktivnega dela, mesečnih vaj, strokovnih usposabljanj ter izvedene prakse na UKC RPLJ, smo v letošnjem letu znotraj Gasilske zveze Vodice, ustanovili Enoto prve pomoči (EPP), ki jo sestavljajo certificirani prvi posredovalci iz vseh gasilskih društev, ki pa so od 01.10.2019 pripravljeni tudi na posredovanje sočasno z ekipo NMP. Ustanovitev enote je povezana z izraženo željo krajanov po izobraževanju na področju ukrepanja ob pojavu življenjsko ogrožajočih stanj, po izvajanju preventivnih akcij ter pri dodatnem izobraževanju gasilcev na tem področju.
Izvedba takega projekta pa je mogoča samo s pomočjo občine. In Občina Vodice je prisluhnila ter nas podprla.
Želimo si, da bo intervencij za našo enoto čim manj. Če pa klic na pomoč vseeno pride, pa smo sigurni, da bomo s svojim znanjem in opremo naredili vse kar je v danem trenutku mogoče, da stanje poškodovanca oz. bolnika izboljšamo.
16. in 17.04.2019 smo v PGD Šinkov Turn obnavljali znanje prve pomoči. 20 gasilcev iz celotne gasilske zveze Vodice je v dveh dneh pod budnim očesom predavatelja obnovilo znanje. Letošnji tečaj je obsegal tematike oživljanja, oskrbe poškodovancev v predbolnišničnem okolju, zaustavljanje krvavitev, opeklin, osnove ITLS pregleda in podobno. Dober odziv na tečaj je dober pokazatelj tega, da se gasilci zavedamo odgovornosti, ko pride do znanja prve pomoči.