Članice
Že pred leti je padla odločitev, da za članice GZ Vodice pripravimo čim več zanimivih in poučnih vsebin. V Komisiji za usposabljanje je dozorela ideja, da to izvedemo kot operativne ure, kjer se bodo naše članice naučile čim več novih in uporabnih veščin. Cilj je bil privabiti čim več naših članic, da aktivno pristopijo k operativnem delu in da mogoče kakšno neoperativko navdušimo za operativno delo. Letos sva si s predsednico Komisije za članice GZ Vodice, Nino, zamislila te vsebine nekako takole:
9. operativna ura: Strokovni ogled poklicne enote na Brniku
Za 9. operativne ure za članice smo 27. marca organizirali strokovni ogled poklicne enote na Brniku. Tam je poklicni gasilec članicam razkazal enoto in predstavil delo gasilcev na letališču Brnik. Kljub slabšemu vremenu je bila udeležba rekordna, saj se je na ogled prijavilo kar 49 članic. Dobrih 40 pa se je dogodka na koncu tudi udeležilo. Še več, prisotne so bile članice iz vseh PGDjev. Ogled, ki se je začel ob 17. uri, je bil zelo zanimiv in poučen. Članicam je tak način usposabljanja zelo ustrezal, zato sva se z Nino odločila, da bomo podobne oglede organizirali tudi v prihodnje. Enkrat letno bodo prave vaje, drugič pa bomo operativne ure organizirali kot oglede poklicnih enot v Sloveniji.
10. operativna ura: Prave vaje – Delo z IDA in gašenje požarov v naravi
Kot nadaljevanje operativnega usposabljanja naših članic smo 12. junija zanje organizirali prave vaje na temo “Delo z IDA in gašenje požarov v naravi”. Vaje so potekale na lokaciji Prostovoljnega gasilskega društva Repnje-Dobruša, in sicer od 17:30 do 20:00.
Vabljene so bile vse članice od 16. leta dalje, brez omejite.
Strokovno predznanje ni bilo potrebno, dovolj je bil interes za sodelovanje
Na vajah je sodelovalo osem članic iz različnih prostovoljnih gasilskih društev:
– 4x PGD Zapoge,
– 3x PGD Vodice in
– 1x iz PGD Repnje-Dobruša.
Upali smo na večjo udeležbo, vendar so tudi s skupino osmih tečajnic naši inštruktorji (Jaka, Jean Luca, Miha in Matej) z veseljem opravili vaje.
Vsaka udeleženka je preizkusila gašenje v naravi, se poučila o specifikah gašenja požarov v naravnem okolju. Pri delu smo uporabili: armature za gašenje požarov v naravi (D cevi, CDCD trojake, naprtnjače, izpihovalec,…). Izvedel se je napad na bližnji repenski hrib.
Prav tako je vsaka udeleženka oblekla IDA in izvedla notranji napad v prostor. Izvedle so napad s polno cevjo in v zadimljenem prostoru uporabile tudi termovizijsko kamero. Inštruktorji so v povsem zadimljenem prostoru pripravili tudi grelno telo, da so lahko tečajnice opazile razliko.
Po zaključku vaj je bilo organizirano še druženje za članice, kjer so se lahko bolje spoznale in izmenjale izkušnje.
Vse udeleženke obeh dogodkov so bile zelo zadovoljne. Upamo, da bomo takšna usposabljanja ponavljali čim večkrat. V Komisiji za usposabljanje GZ Vodice se veselimo novih izzivov in z veseljem pripravljamo takšna in podobna usposabljanja.
Zaključek
Operativne ure za članice GZ Vodice so se izkazale kot izjemno uspešne in dobro sprejete. Zanimivi in poučni dogodki članice motivirajo in jim omogočajo pridobivanje novih veščin, kar je ključno za njihovo nadaljnje delo v gasilstvu. Takšna usposabljanja bomo z veseljem nadaljevali tudi v prihodnje, saj verjamemo, da so izjemno pomembna za osebni in profesionalni razvoj naših članic.
V sklopu planiranih usposabljanj za 2. polovico leta 2023, je sledilo prvo usposabljanje to jesen, in sicer operativne ure za članice. 17.10., v torek, v večernem času smo v GZ Vodice pripravili že 8. ponovitev operativnih ur za članice GZ Vodice. Usposabljanje se je udeležilo 15 članic (6x PGD Vodice, 4x PGD Bukovica-Utik, 4x PGD Polje, 1x PGD Šinkov Turn). Trajanje. od 17:30 do 20:00. Na začetku so inštruktorji razdelili članice v dve skupini. Za članice smo na ta sicer mrzel večer pripravili dve točki.
1. točka: spoznavanje specifik posredovanja ob nesreči z nevarno snovjo
Inštruktorja: Roman Baliž, Tilen Podgoršek
Tu so se članice seznanile z osnovnimi protokoli, s katerimi se srečujemo ob nesrečah z nevarno snovjo. Spoznale so PIRS, stopnje zaščite, sredstva (priročna in specialna), ki jih lahko uporabljamo, za sanacijo razlitja ali razsutja NS, zaščitna sredstva za gasilce pri nesreči z NS, ter spoznale APP NEVSNOV, ki nam je gasilcem v pomoč, ko pride do nesreče z NS. Spoznale so se s pojmom UN in Kemlerjevega števila. Pri tej točki so morale članice sanirati razlitje nevarne snovi (UN 1202 – nafta). Opremile so se z zaščitnim protikapljevinskim kombinezonom, ter posredovale pri razlitju naftnega derivata. Točka je večji del bila sicer teoretično spoznavanje s tematiko, del pa je bil namenjen tudi praktičnemu delu. Zelo dobro in skrbno pripravljena točka.
2. točka. osnove dela na višini, vrvna tehnika
To točko so prevzeli inštruktorji iz Enote za delo na višini GZ Vodice: Dejan Dežman, Neža Jan Stupica, Jean Luca Vrhovec in Matej Čuk. Na tej točki so prikazali osnovne vozle, navezavo orodja, predstavili opremo Enote za delo na višini, prikazali pravilno uporaba varnostne vrvne zavore I’D in ostalih kosov opreme, ki jih uporablja enota. Članice so se opremile z I’D in se preizkusile v uporabi le tega.
Po zaključnem postroju, kjer sta udeleženke nagovorila tudi predsednica GZ Vodice, Erika Potrč Hribar in predsednik KU GZV, Uroš Talan in se jim zahvalila za udeležbo, je sledilo druženje članic v PGD Polje, kjer so tokratne vaje tudi potekale.
Za obe točki so članice, povečini neoperativke, pokazale velik interes in aktivno sodelovale pri delu. Kar je zelo pohvalno. Obisk je bil dober, želimo si čim več tovrstnih usposabljanj. Komisija za usposabljanje in Komisija za članice GZ Vodice bo z veseljem pripravila nove vaje z novimi scenariji tudi naslednje leto. Vabljene vse članice že na 9. ponovitev vaj spomladi 2024.
V torek, 18.10.2022, so se zbrale članice iz celotne Gasilske zveze Vodice. Operativne ure za članice so bile tokrat obiskane v velikem številu.
Tematika za ta dan je bila: strokovna in varna uporaba Izolirnega dihalnega aparata – IDA, nameščanje maske, spoznavanje delovanja in pravilnega nameščanja reševalne maske, pravilno oblačenje zaščitne opreme, seznanjanje z opremo za vstopanje v prostor in uporaba le-te v praksi (radijske postaje, svetilke, termovizijska kamera, gasilska sekira, vrv ipd.). Za popestritev operativnega dneva so inštruktorji zadimili več prostorov in predali informacijo, da obstaja možnost ponesrečene osebe in nevarnih snovi. Dekleta so se hitro opremile z vso opremo, se medsebojno pregledale, pravilno vstopile v prostor in se lotile preiskovanja. Zelo pomemben je pravilni vstop, medsebojna komunikacija ter pravilno gibanje po prostoru.
No kako že pravijo? Obstaja samo eno dobro: znanje, in samo eno zlo: nevednost. Ta Sokratova misel žene tudi Komisijo za izobraževanje GZ Vodice (v nadaljevanju KI GZV), zato intenzivno nadaljuje svoj plan usposabljanj za leto 2022.
Poleg tečaja za operativnega gasilca, ki poteka ta trenutek v naši GZ in ga obiskuje 24 tečajnic in tečajnikov (15 iz naše GZ in 9 iz GZ Mengeš), smo se v KI GZV odločili, da spomladi izvedemo tudi t.i. operativne urice za članice. In da, deljenje znanja in pridobivanje znanja je naše glavno poslanstvo. Zato smo se z veseljem odzvali pobudi GZ Vodice pred leti, da operativne urice za članice prevzame pod svoje okrilje ravno naša komisija. Gre že za 5. izvedbo vaj v takšni obliki. Do sedaj smo na tovrstnih operativnih aktivnostih našim članicam predstavili zaščito delovišča in intervencije, razsvetljavo, delo s cevovodi, delo na ročniku, delo z IDA, temeljne postopke oživljanja in delo z AED, delo z MB in UKW, delo okoli GVC in delo z dvižnim programom.
Kaj sploh so operativne urice in komu so namenjene? Operativne urice za članice so namenjene vsem članicam, ki so starejše od 16 let, ne glede na njihov status (operativke ali neoperativke). Zdelo se nam je, da od prikaznih operativnih vaj, kjer izvajajo vedno bolj ali manj iste naloge, članice ne bodo odnesle veliko. Bolj smo bili naklonjeni ideji, da jim ponudimo poglobljen prikaz posameznih gasilskih veščin, kot pa da vsaka razvije eno ali dve cevi in vaje je v nekaj minutah konec… Namen tovrstnih aktivnosti za članice je, da operativke poglobijo svoje znanje, ostale članice pa da spoznajo delo gasilca ter opremo, ki jo imamo v GZ in da mogoče s tovrstnimi aktivnostmi pridobimo kakšno novo operativko. In če gre soditi po odzivu treh mladih deklet starih 16 let iz Vodic, ki so se udeležile letošnjih vaj, se nam za prihodnost ženskih operativk ne gre bati. Vse tri, so namreč izrazile željo, da bodo šle na tečaj za pripravnika in zelo verjetno tudi operativnega gasilca. Če se tokrat ne moremo pohvaliti po številčni udeležbi članic na tokratnih vajah, ki smo jih izvedli v PGD Repnje-Dobruša, dne 17.5.2022 od 18-21h, se je namreč udeležilo le 5 članic (2 članici iz Polja in 3 iz Vodic), pa toliko bolj navdušuje dejstvo, da so med njimi resne operativke in kot rečeno očitno bodoče zagnane gasilke. Prvo dejstvo, da se je vabilu odzvalo le 5 članic iz le dveh društev, nas je inštruktorje res da nekoliko presenetil, ampak vseeno smo se resno lotili zadanega cilja, da naše članice naučimo nekaj novega. Tokrat smo se odločili, da na prvi točki prikažemo delo na prometni nesreči. Torej delo s hidravliko. Kjer je vsaka od članic izvedla delo z razpirali ter hidravličnimi kleščami. Naučile so se stabilizirati vozilo, odstraniti steklo iz vozila. Spoznale so, kako težko orodje je hidravlika ter seveda kako zahtevno delo je posredovanje v prometnih nesrečah. Po dobri uri dela na vozilu in okoli njega, ki ga je za potrebe vaje doniral avtoodpad Krničar iz Cerkelj, so se članice kljub soparnemu vremenu zavzeto lotile še ene točke – delo s stikalno lestvijo. Lestev so sestavile, razstavile ter seveda pravilno postavile na objekt. Z nekaj poguma pa tudi splezale po lestvi in se tako naučile pravilnega ravnanja z lestvijo, varovanja na lestvi ter dela na lestvi. Vsekakor lahko zaključimo: dve zanimivi točki, ki mislim, da sta bile med članicami dobro sprejeti. Naj omenimo, da smo si del tehničnega orodja sposodili od PGD Mengeš. Transport avta za razrez pa je brezplačno uredil Janez Barle iz Skaručne, odvoz pa Jaka Ovijač iz Polja. Štirje inštruktorji Urban, Tone, David in Uroš smo enotno ugotovili, da so bile vaje uspešne. Po koncu smo se podružili in ob vodiški presti, pijači in prijetnem klepetu strnili misli iz tega dne. Vsekakor nadaljujemo jeseni z novo izvedbo operativnih aktivnosti za članice. Za jesen si želimo, da “covidni” krč, ki nas v psihološkem smislu očitno še drži, tudi gasilke in gasilce, popusti in da bo udeležba na uricah in drugih gasilskih aktivnosti boljša kot zadnje obdobje.
V imenu KI GZV, se vsem, ki so kakorkoli prispevali k temu dogodku, iskreno zahvaljujem. Predsednik KI GZV, Uroš Talan
Leto 2018 je bilo mandatno, vodstvena garnitura GZV se je v veliki meri spremenila. To se je izkazalo kot dobro, saj so člani poveljstva GZV naredili veliko spremembo tudi na področju izobraževanja žensk. Marsikatera se ne upa postaviti ob bok moškim in opravljati enakih nalog, večinoma predvsem zaradi nepoznavanja opreme. Tako je bila ukinjena “operativna vaja za članice”, kjer je bilo narejenih mnogo napak, pa še marsikatera se je ni želela ali upala udeležiti. Na novo so bile uvedene “Operativne urice za članice“. Novost je predvsem v tem, da so vaje sedaj namenjene VSEM gasilkam, ne le operativkam. Za udeležbo sta le dva pogoja: starost 16 let in želja po znanju oz. spoznavanju nečesa novega. Lahko bi rekli, da je glavni moto teh vaj: nikogar v nič ne silimo, če ima kdo kak zadržek, naj samo opazuje, tudi s tem se lahko marsikaj naučimo.
Letošnji spomladanski tematiki sta bili spoznavanje in delo z IDA (izolirni dihalni aparat) in prva pomoč, delavnice so vodili naši člani. Miha in Bor sta nam pokazala, kateri so sestavni deli IDA, kako zamenjati tlačno posodo, kako opraviti minutni test in test piščalke, ter seveda sam postopek nameščanja IDA. Preizkusile smo tudi, kako je dihati skozi masko. Najpogumnejše sta odpeljala do popolnoma zadimljene garaže, kjer se je bilo moč preizkusiti v preiskovanju prostora, ko pred sabo ne vidimo praktično nič. Na drugi točki nam je Klemen ob pomoči Erike prestavil TPO (temeljne postopke oživljanja) z uporabo AED (avtomatski eksterni defibrilator). Razložil je, kako prepoznamo nujno stanje, kakšen je pravilen pristop, in nenazadnje, kako ukrepati. Na lutki je bilo možno preizkusiti, kako se dela stise prsnega koša, šolski AED nas je popeljal čez celotno proceduro. Spoznale smo, da AED lahko uporabi vsak, le potrebno je slediti navodilom, katera nam, v slovenskem jeziku, poda naprava.
Marsikatera je imela pred operativnimi uricami zadržek ali pomislek, če bi zares šla. Upam pa si trditi, da ob 20h, ko smo zaključile, ni bilo niti ene, ki bi ji bilo žal! Večkrat je bilo namreč tudi slišati, da se punce, ki se organiziranih vaj niso udeležile, sploh ne zavedajo kaj so zamudile.
Zajeli smo osnove, postopki so bili prikazani od samega začetka, tako da predznanje resnično ni potrebno. Operativne urice bodo izvedene dvakrat letno, tako da bodite septembra/ oktobra le pozorne in prilagodite urnike, NE BO VAM ŽAL!