Splošno

Naslov:

Gasilska zveza Vodice
Polje 5A, 1217 Vodice

e-pošta:

gzvodice@gmail.com

Uradne ure:

torek 20h-22h

Predsednica:

Erika Potrč Hribar, GČ II.st.
gzvodice@gmail.com

Poveljnik:

Jože Pavlič, VGČ II.st.
poveljnikgzvodice@outlook.com

Dogodki

Koledar leta

Bližnji dogodki:

There are no upcoming events.

Arhivi

V ponedeljek, 18. novembra 2024, je v prostorih PGD Polje potekalo usposabljanje za delo z informacijsko-komunikacijskimi orodji SPIN, eSPIN in Vulkan, ki ga je organizirala Gasilska zveza Vodice. Cilj usposabljanja je bil izboljšati znanje in uporabo teh ključnih orodij, ki podpirajo gasilske enote od trenutka aktivacije do zaključnega poročanja intervencij.

Od aktivacije do zaključnega poročila
Na usposabljanju so si udeleženci ogledali, kako poteka intervencija skozi orodja SPIN in Vulkan. Poudarek je bil na praktični uporabi, od aktiviranja enot prek Regijskega centra za obveščanje (112), preko vnosa podatkov o intervenciji v SPIN-u in uporabe testne različice sistema eSPIN, do zaključnega poročanja in dokumentiranja porabe opreme ter sodelovanja gasilcev v Vulkanu.

Udeleženci so s pomočjo testnih različic SPIN-a in Vulkana sami izdelali poročila o intervencijah ter v Vulkanu vnašali podatke o porabi opreme in sodelujočih enotah. To jim je omogočilo neposreden stik z orodji, ob tem pa so lahko svoje znanje takoj preizkusili v praksi.

Izmenjava izkušenj in predlogi za izboljšave
Tečaj ni bil le priložnost za učenje, temveč tudi za izmenjavo izkušenj med udeleženci. Ti so delili praktične izkušnje z uporabo orodij pri manjših in večjih intervencijah, obenem pa so skupaj iskali rešitve za izzive, s katerimi se srečujejo pri uporabi orodij v realnih situacijah.

Posebno pozornost so namenili vprašanjem, ki se pojavljajo pri delu z orodji. Odgovori na ta vprašanja bodo marsikateremu uporabniku v prihodnje olajšali delo in pripomogli k učinkovitejšemu poročanju ter koordinaciji med intervencijami. Ob tem so udeleženci predlagali tudi več izboljšav, predvsem na področju uporabniške izkušnje, ki včasih zavira nemoteno delo med intervencijami. Predlogi bodo posredovani Upravi RS za zaščito in reševanje (URSZR) ter Gasilski zvezi Slovenije (GZS), da bi v prihodnje pripomogli k razvoju še bolj uporabnih orodij.

Udeležba
Tečaja se je udeležilo 11 članov iz petih prostovoljnih gasilskih društev:

  • 4 člani iz PGD Šinkov Turn,
  • 3 člani iz PGD Polje,
  • 2 člana iz PGD Vodice,
  • 1 član iz PGD Zapoge,
  • 1 član iz PGD Repnje-Dobruša.

Začetniki in izkušeni uporabniki pod eno streho
Tečaj je bil enako koristen tako za začetnike, ki so se z orodji srečali prvič, kot za tiste, ki imajo že bogate izkušnje z njihovo uporabo med intervencijami. Prvi so pridobili osnovno razumevanje delovanja SPIN-a in Vulkana, drugi pa so svoje znanje nadgradili z novimi tehnikami in orodji za optimizacijo dela.

Zaključek
Usposabljanje je udeležencem ponudilo priložnost za krepitev znanja in izmenjavo dobrih praks, kar bo zagotovo prispevalo k bolj učinkovitemu in usklajenemu delu gasilskih enot v prihodnje. Organizatorji so izrazili zadovoljstvo z odzivom ter napovedali, da bodo podobna usposabljanja v prihodnje še naprej pomemben del izobraževalnega programa Gasilske zveze Vodice.

Inštruktorice in inštruktorji iz GZ Vodice so se v petek, 22. oktobra, zbrali na dodatnem usposabljanju gasilskih inštruktorjev, imenovanem DUGI GZV. Prvi tak tečaj je tako potekala med 18:00 in 19:30 na igrišču pred PGD Polje. Namen usposabljanja je bil poglobiti znanje inštruktorjev ter jim omogočiti, da bolje razumejo razlike med vodenjem enakih veščin na tečaju za operativnega  in višjega gasilca.

Tečaj sta vodila izkušena inštruktorja iz Izobraževalnega centra za zaščito in reševanje (ICZR) Ig, Tomaž Berlec in Miha Jančar. Svojo pozornost sta usmerila na izobraževalne metode, ki so bistvene za uspešno predajanje znanja na obeh nivojih tečajev. Pokazala sta, kako pravilno izvesti pedagoško uro, na kaj biti pozoren pri poučevanju in kako motivirati tečajnike, da ostanejo osredotočeni na vsebino ter sodelujejo pri praktičnih nalogah.

Praktični del usposabljanja je bil namenjen izvajanju tretjega dela trodelnega napada, ki vključuje postavitev C-cevovoda od trojaka naprej. Pri tem so inštruktorji v živo spremljali izvedbo, kar jim je omogočilo, da so dobili vpogled v način poučevanja in vodenja gasilskih vaj pri različnih nivojih tečajev.

Na usposabljanju so sodelovali inštruktorji iz večine PGD iz GZ Vodice:

  • PGD Bukovica-Utik – 2 udeleženca
  • PGD Polje – 10 udeležencev
  • PGD Repnje-Dobruša – 2 udeleženca
  • PGD Šinkov Turn – 3 udeleženci
  • PGD Vodice – 3 udeleženci

Po zaključku usposabljanja je GZ Vodice za inštruktorje in člane komisije za usposabljanje organizirala skromen piknik. Ta dogodek je bil izraz zahvale za njihovo prostovoljno delo skozi leto, saj inštruktorji svoje delo opravljajo brez nadomestila. Piknik je bil tako priložnost za neformalno druženje, izmenjavo izkušenj in krepitev vezi med člani, kar je pomembno za uspešno delo in sodelovanje v prihodnje.

Usposabljanje je znova pokazalo, kako pomembno je, da inštruktorji obvladajo ne samo tehnične vidike gasilskih veščin, temveč tudi pedagoški pristop, ki zagotavlja kakovostno izobraževanje za vse člane gasilskih društev.

Po petih letih se je na koledarju ponovno pojavilo tekmovanje v gasilskem avtorallyu naše zveze. Tekmovanje, s katerim ekipa obišče vse gasilske domove naše občine in tam izvede določene vaje, je že tradicionalno potekalo v prijetnem sproščenem vzdušju. Opravljene so bile velike spremembe v tekmovalnem delu, ki so pokazale svoje pluse in minuse, katere bo Komisija za tekmovanja skrbno pregledala in upoštevala ob prihodnjih različicah tekmovanja. Zaključek so pripravili PGD Bukovica-Utik, ki poskrbeli za 7 moških ter 2 ženski ekipi. Točne rezultate si oglejte spodaj.

V petek, 18. oktobra, je v vrtcu v Mengšu potekalo usposabljanje, ki ga je organiziralo PGD Mengeš v sodelovanju z GZ Vodice. Vaja je potekala od 18. do 21. ure, na kateri so sodelovali člani iz naslednjih društev:

GZ Vodice:
PGD Vodice: 11 članov
PGD Šinkov Turn: 5 članov
PGD Polje: 5 članov + 1 inštruktor
PGD Bukovica-Utik: 1 član
SKUPAJ: 23 članov

PGD Mengeš:
9 članov + 4 inštruktorji

Učinkovita in praktična usposabljanja
Vrtec v Mengšu, ki je bil lani prizadet zaradi poplav, se je izkazal za odličen prostor za izvedbo takih vaj. Skupaj smo tako ustvarili močno ekipo, ki je med seboj delila znanje in izkušnje.

Osredotočeni na delo z IDA
Tema usposabljanja je bila osredotočena na delo z izolirnimi dihalnimi aparati (IDA), notranje napade, vodenje intervencij ter vodenje enot. V okviru usposabljanja smo izvedli dve ponovitvi realne intervencije, ki sta omogočili praktično preizkušnjo naših znanj in veščin. Poudarek je bil na pravilnem preiskovanju, vstopu, pripravi opreme ter postavitvi cevovodov ter seveda vodenju.

Pomembno je, da se člani ustrezno usposobijo za delo v zadimljenih prostorih, kar se je pokazalo tudi med vajo. Močna zadimljenost je preizkusila naše sposobnosti, a hkrati je razkrila, da nekateri člani notranjih napadov potrebujejo dodatno usposabljanje, kar bomo pri načrtovanju naslednjih usposabljanj upoštevali. Takšna izkušnja je neprecenljiva in spodbuja našo željo po nadaljnjem izobraževanju.

Pomen sodelovanja in medsebojnega učenja
Vaje, kot je ta, so ključnega pomena za krepitev medsebojnega sodelovanja med GZ Vodice in GZ Mengeš. Takšne priložnosti za usposabljanje ne le izboljšujejo naše veščine, temveč tudi povezujejo gasilske enote ter krepijo skupne vrednote in zavedanje o pomenu sodelovanja pri intervencijah.

Vabimo k udeležbi
Zelo si želimo, da bi se takšnih vaj udeleževalo čim več članov. Vsak od vas ima priložnost, da postane del teh dragocenih izkušenj, ki lahko rešijo življenja. Delo z IDA in pravilno usposabljanje sta ključnega pomena za uspeh naših intervencij.
Zato vas vabimo, da se pridružite prihodnjim usposabljanjem. Več takih vaj potrebujemo, saj imamo le malo tako primernih objektov za izvajanje tovrstnih aktivnosti. Skupaj lahko postanemo še boljši gasilci in učinkovitejši v naši nalogi zaščite in reševanja. Pridružite se nam na naslednjem usposabljanju in postanite del naše zgodbe.

Komisija za usposabljanje
GZ Vodice

Pretekli vikend sta pri policijski akademiji v Tacnu potekala dva regijska tekmovanja. Prvi so na vrsto prišli mladi, v soboto 12.10.2024, so se pomerili pionirji, pionirke, mladinci in mladinke. Našo zvezo je zastopalo osem desetin, ki so dosegli naslednje rezultate:
– pionirke PGD Polje – 2. mesto (uvrstitev na državno tekmovanje)
– pionirji PGD Polje – 5. mesto
– pionirji PGD Repnje-Dobruša – 6. mesto
– pionirji PGD Vodice – 26. mesto
– mladinke PGD Polje – 3. mesto (uvrstitev na državno tekmovanje)
– mladinke PGD Vodice – 9. mesto
– mladinci PGD Polje – 3. mesto (uvrstitev na državno tekmovanje)
– mladinci PGD Vodice – 4. mesto (uvrstitev na državno tekmovanje)

Že naslednji dan, v nedeljo 13.10.2024, pa je potekalo tekmovanje za člane in starejše gasilce. V šestih kategorijah je našo zvezo zastopalo 17 desetin, ki so zasedli naslednja mesta:
– člani A PGD Šinkov Turn – 3. mesto (uvrstitev na državno tekmovanje)
– člani A PGD Polje – 6. mesto
– člani A PGD Vodice – 16. mesto
– članice A PGD Šinkov Turn – 2. mesto (uvrstitev na državno tekmovanje)
– članice A PGD Polje – 4. mesto
– članice A PGD Vodice – 14. mesto
– člani B PGD Šinkov Turn – 1. mesto (uvrstitev na državno tekmovanje)
– člani B PGD Polje – 5. mesto
– člani B PGD Vodice – 18. mesto
– članice B PGD Polje – 2. mesto (uvrstitev na državno tekmovanje)
– članice B PGD Bukovica-Utik – 6. mesto
– članice B PGD Zapoge – 13. mesto
– starejši gasilci PGD Polje – 3. mesto (uvrstitev na državno tekmovanje)
– starejši gasilci PGD Zapoge – 7. mesto
– starejši gasilci PGD Repnje-Dobruša – 17. mesto
– starejše gasilke PGD Polje – 2. mesto (uvrstitev na državno tekmovanje)
– starejše gasilke PGD Repnje-Dobruša – 3. mesto (uvrstitev na državno tekmovanje)

Od skupno 25 nastopajočih desetin, se jih je enajstim uspelo uvrstiti na državno tekmovanje v letu 2025, kar je vrhunski rezultat. Točne rezultate si lahko ogledate s klikom spodaj.

V soboto, 5. oktobra, je na območju PGD Repnje-Dobruša potekalo že šesti tehnični dan GZ Vodice. Tečajniki in tečajnice so tokrat obravnavali dve ključni temi: reševanje ob poplavah in posredovanje pri prometnih nesrečah. Dogodek je bil organiziran kot praktično izobraževanje, kjer so se gasilci razdelili v dve skupini, vsaka pa se je izmenično udeležila obeh točk.

Prva točka je bila posvečena poplavam, ki jo je vodil inštruktor Nejc Hočevar. Tečajniki so se naučili, kako pravilno postaviti poplavne vreče, kar je bistveno za učinkovito zaščito pred naraščajočo vodo. Poleg tega so preizkusili, kako pravilno uporabiti potopne črpalke, ter spoznali uporabo stikal PCRD, ki zagotavljajo višjo stopnjo varnosti v primeru napak na električnem omrežju / napeljavi. V praksi so izvedli simulacijo poplavne zaščite, kar je vsem omogočilo preizkusiti postopke, ki jih bodo lahko uporabili pri dejanskih intervencijah.

Na drugi točki je potekalo usposabljanje za prometne nesreče, ki ga je vodil inštruktor Anže Bitenc. Tečajniki so se seznanili s celotno tehnično reševalno (TRE) opremo in novo pridobitvijo v GZ Vodice – hidravličnim cilindrom, ki je ključen pri reševanju iz težjih prometnih situacij. Delali so na primeru dveh poškodovanih vozilih, kjer so morali zagotoviti stabilizacijo vozil, varen iznos ponesrečencev ter uporabo različnih hidravličnih orodij. Poudarek je bil na sodelovanju ekipe in natančnosti, kar je ključnega pomena pri takih vrstah intervencij.

Po dveh urah sta se skupini zamenjali, kar je vsem omogočilo, da so se preizkusili na obeh točkah in pridobili nova znanja iz obeh področij. Usposabljanja se je udeležilo 24 tečajnic in tečajnikov iz vseh prostovoljnih gasilskih društev v GZ Vodice, kar je znak odlične angažiranosti in pripravljenosti gasilcev. Po društvih je bila udeležba naslednja:

PGD Vodice: 6 tečajnikov,
PGD Polje: 5 tečajnikov,
PGD Šinkov Turn: 5 tečajnikov,
PGD Zapoge: 4 tečajniki,
PGD Bukovica-Utik: 2 tečajnika,
PGD Repnje-Dobruša: 2 tečajnika.

Posebna zahvala gre Jaku Ovijaču, ki je posodil pesek za simulacijo poplavne zaščite, ter Štefanu Goričancu, ki je s stroji pomagal pri dostavi peska in z viličarjem premikal vozila med delovišči.

Usposabljanje, ki je trajalo od 8. do 13. ure, je bilo odlično organizirano in izvedeno, s poudarkom na praktičnih vajah in sodelovanju med društvi.

Takšna usposabljanja so ključnega pomena za povečanje pripravljenosti gasilcev, saj jim omogočajo, da v nadzorovanem okolju preizkusijo nove tehnike, izboljšajo svoje znanje ter se tako še bolje pripravijo na dejanske intervencije.

1 2 3 18